Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

כל מה שחם בטקסטיל

ביום שלישי ה23 לינואר  התקיים בקמפוס גוגל בתל אביב  כנס רב משתתפים על מגמות וטרנדים בענף הטקסטיל בעקבות תערוכת ההיימטקסטיל שהתקיימה שבוע וחצי קודם לכן בפרנקפורט בגרמניה

מאת: ראובן שבת |

 

ביום שלישי, ה23 לינואר, התקיים בקמפוס גוגל בתל אביב, כנס רב משתתפים על מגמות וטרנדים בענף הטקסטיל בעקבות תערוכת ההיימטקסטיל שהתקיימה שבוע וחצי קודם לכן בפרנקפורט בגרמניה.

הכנס התקיים בחסות I.S.T   שהיא האגודה הישראלית לאופנה וטקסטיל שקיימת כבר 65 שנה ומונה  כ4000 איש מתחום האופנה בכללותו.

בכנס נטלו חלק עשרות רבות של משתתפים מהענף שכללו: יצרני אופנה, מעצבי אופנה וטקסטיל, מומחים בתחום, וכן סטודנטים לעיצוב אופנה ממכללות גבוהות בתחום, בישראל.

הדוברת הראשונה הייתה יעל חסיד מעצבת תעשייתית ועיתונאית עיצוב  שדיברה בין השאר על "הבשורה על פי טראמפ"  ונתנה סקירה מקיפה ומעניינת ביותר על חזאות טרנדים והמגמות החמות בעולם בעיצובאופנה. חסיד דיברה על עולם הטרנדים  כיצד עובדים כיום טרנדים באופנה ,מהי טרנדולוגיה, וכיצד ניתן לחזות טרנדים עם מגמות וחידושים בעולם העיצוב.

יעל חסיד הסבירה על תולדות עיצוב האופנה שהחל בצרפת באמצע המאה ה16. והמחישה בתמונות מתוך התערוכה האחרונה  שבה ישנה שיבה בולטת לעיצובים העשויים מבדי קטיפה( כך ספות הקטיפה, ששבו לאופנה כיום). תיארה את האופן שבו נקבעים טרנדים- החל מתערוכת גמר סטונדיאליות ועד גלריות נידחות ברחבי העולם.

לדבריה, חלק ניכר מעולם העיצוב כיום נע הפוך ממגמת הגלובליזציה  לעבר חזרה לקרפט שהם יש שימוש  בצבעים חזקים ובולטים יותר, עם מגמה של הכנסת טקסטורות "גסות " יותר לעיצובי בדים.

הכנסת עולם הצמחיה לתוך הבית. העמסת סלון הבית בכל מיני עיצובים, כולל עיצובי וינטאג'.

 

הדובר השני היה מיקי קידר, מרצה בכיר בתחום מהמחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר ונציגOEKO- 2018 . הוא דיבר על חיזוק תחום הקיימות והסביבה בעיצובי אופנה וטקסטיל:"  השנה נולד בתערוכה מתחם חדש ומעניין שנקרא גרין וילג' ששם התקיימה פעילות סביב אזור ירוק שכלל צמחיה ומיזוגה בסביבה  מבחינה עיצובית.

כיום יש מגמה בולטת מאוד של "אקו טק" שזה בעצם מעין תקן סביבתי לטקסטיל ומוצריו.

מדובר בתקינה בינלאומית שהולכת ונתפסית כהכרחית בכל רחבי עולם עיצוב האופנה.

קידר הביא כדוגמא  מפעל אופנה בשם LUCKY, השוכן בפקיסטן, והוא מתנהל כל כולו באופן סביבתי. שפכי המפעל למשל משמשמים לאנרגיות חשמל עבור בתי הספר באזור. זהו מפעל אנכי המבצע את כל תהליך הייצור בעצמו, מייצור חוטי המוצר ועד למוצר הסופי ( מצעי מיטה).

או חברה נוספת בשם ROWA,  המייצרת מיטות שניתנות לשימוש חוזר, לאחר הבליה שלהם.

או חברה בשם UNMADE, העוסקת בייצור מוצרים פרסונליים.

או קהילה של פליטות בגבול סוריה-טורקיה, המייצרות בעצמן סריגי כורסאות בעבודת יד.

קידר דיבר גם על מגמות עכשוויות שתהיינה בולטות מאוד בעתיד

למשל עיצוב לפי המרחב האורבני שהולך ותופס תאוצות שונות במהלך השנים האחרונות.

שימוש בכרומותרפיה שמכניסה שימוש בולט באלמנטים של צבע, למרחבי עבודה ובית ועוד.

 הדוברת הבאה הייתה שולה ורדינון, מעצבת הטקסטיל הבכירה  ומייסדת המותג ״ורדינון״:"הטרנדים הבולטים השנה היו לדעתי השימושים המגוונים בצבעים חמים וקרים, למשל כחול וירוק בשימושים בולטים מאוד. הייתה גם נוכחות בולטת של מציגים של חברות מיכון לטקסטיל וזה מעיד בהחלט על כך שהענף אינו דורך במקום גם מבחינה טכנולוגית."

שולה ורדינון, הציגה בעשרות תצלומים ותמונות מרתקות את המגמות והטרנדים של התעשיה בכל תחומי עיצוב הבדים והטקסטיל.

אחרון הדוברים היה  יצחק שכטר מהנדס טקסטיל וממלא מקום נשיא האגודה הישראלית לאופנה וטקסטיל . הוא דיבר באופן מרתק על המגמות הביתיות של עיצוב הטקסטיל בימנו תחת הכותרת –"מבית חם לבית חכם: חדשנות בעיצוב טקסטיל הבית".