חדשנות פורצת גבולות

כיצד משתלבת מתמטיקה בתכשיטים ועיצובים? האם יש קשר בין מחשבים ואריגה בנול? שאלות אלו ועוד רבות אחרות מקבלות תשובות ב'פסטיבל המרקחה' של שנקר, שמציג חדשנות בעיצוב אופנה וטקסטיל

זו השנה הרביעית ברציפות בה מתקיים פסטיבל המרקחה בשנקר, במהלכו מוצגים פרויקטים חדשניים המשותפים לפקולטות להנדסה ולעיצוב. למעלה מ-600 סטודנטים משתתפים בכ-20 סדנאות בינתחומיות, אותם מנחים צוותים משותפים של אנשי מקצוע בכירים מתחומי העיצוב וההנדסה. הסדנאות הייחודיות, נולדו ממפגש מרתק בין יכולות הנדסיות וטכנולוגיות מתקדמות לעיצוב מהפכני ועתידי.

קולב עץ

השורות הבאות מפרטות על החידושים שיוצגו במסגרת כמה מהסדנאות שמתמקדו בתחומי עיצוב האופנה והטקסטיל.

כיור קטן

הקשר בין מחשבים ואריגה
בין הסדנאות גם סדנת מחשבים ואריגה המציגה תנועה של מידע. המידע הסובב אותנו, נע מצורה לצורה, על ידי פעולות אלגוריתמיות של הצפנה ודחיסה. כדי להגיע למחשב הוא עובר קידוד לשפה הבינארית 0, 1. פעולת האריגה מבוססת גם היא על סדרה של קודים, 0 ו- 1 (כמו השפה הבינארית), המתארים את מבנה האריג ומתורגמים בחוטים וצבעים לעיצוב של בד. מטקסט רגיל לטקסט מוצפן ודחוס ועד לאריגה של בד. הסדנה מציגה את הבסיס המופלא של האריגה ונארוג בנול: מה הופך אוסף חוטים להיות בד? מה היא שפת האריגה?

כמו כן, מוצגות שיטות שונות לתנועת המידע בתוך המחשב: כיצד המידע עובר לצורה מובנת למחשב? מהי דחיסה? מהי הצפנה? האם אפשר לארוג את המידע? אחת ממטרות הסדנה היא לחשוף את הקשר המרתק שבין שני העולמות, בעבר ובהווה, בפשטות ובתחכום ובשפה המשותפת למחשבים ואריגה. התכנים מבוססים על התנסות מעשית של אריגה בנול, כאשר תכניות האריגה מתורגמות כקוד, מתוך הכתיבה של הצפנת מידע ודחיסה ולהפך.

סדנה נוספת הציגה חדשנות תחת הכותרת יצירתיות בתנועה: פונקציה של עיצוב. בין המנחים את הסדנה גם סגל מתחום עיצוב הטקסטיל. פיתוח היצירתיות והרחבת עולם המושגים בו אנו פועלים הינם אתגרים מתמשכים. לרוב, בתחומי העיצוב והטכנולוגיה הצגת בעיות פתוחות, שאין להן פתרון חד משמעי מייצרת הזדמנויות ליצירתיות ופיתוח רעיונות. עולם המתמטיקה, שלכאורה מייצר סדר וכרונולוגיה, ועולם העיצוב והאומנות, הדוגל באסתטיקה, קונספט וביקורתיות, נתפשים טקסטיל | בדיםכקווים מקבילים. אולם, אמנים ומעצבים רבים ביססו את עבודותם ותפישתם הפילוסופית על שפת המתמטיקה וההנדסה.

הסדנה מייצרת מרחב עבודה להמחשת הקשר בין שפת המתמטיקה לשפת העיצוב והאומנות, תחת מטריה מולטידיסיפלינרית של עיצוב, מדעים ורוח. עיקרון מתמטי נבחר לעיצוב או לאומנות מתורגם תוך כדי מחקר הקווים המשיקים בין שני העולמות. הסדנה מתמקדת בתפיסה מרחבית ותנועתית של אובייקטים בחלל תוך התנסות במעבר מדו-מימד לתלת-מימד. הסדנה תציג תוצרים המוכוונים לתנועה: גוף כתכשיט, בגד, אביזר נישא, אריזה, שילוב בין משחק-אינטראקציה לתנועה וכולי.

תדמיתנות

כנס ותערוכה: עדכון מותגי אופנה
בין המנחים את הכנס והתערוכה 'בחזרה לעתיד' גם ראש מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל, וסגל מתחום עיצוב האופנה. מותג האופנה 'משכית' ומותג 'אתא' הם רק שניים מתוך רשימת מותגים אייקוניים שנדרשו לעדכן את התדמית שלהם בשנים האחרונות. כיצד מתבססים על העבר ונותנים לו פרשנות חזותית שקשורה לטרנדים עכשוויים? מתי צריך לוותר על הישן כדי ליצור משהו חדש, ומתי כדאי להתבסס על המורשת ולעדכן אותה? ומה בין נוסטלגיה לרצון להיות חדשני? שאלות אלו ואחרות יעמדו בבסיס הכנס והתערוכה.

ביומה הראשון של הסדנה תיחשפו לארכיון הדיגיטלי של המכון, הכולל עשרות אלפי פריטים מההיסטוריה של העיצוב המקומי. לאחר ניתוח מגמות וטרנדים עכשוויים, נבחרים מותגים מקומיים שכבר לא קיימים, שיוקמו מחדש, תוך בחינה של אוכלוסיות וקהלי יעד שונים. תוענק למותג פרשנות עיצובית בדמות אובייקט, פריט לבוש, לוגו, או כל תוצר עיצובי אחר, ותוכנית עסקית שתשכנע משקיעים עתידיים מדוע כדאי להם להשקיע במהלך.

בסדנה 'יצורים אלוהיים זזים בזמן', מנחה גם סגל מתחום עיצוב האופנה. הסדנה עוסקת בתנועה מדומה קדימה - מרוץ בלתי פוסק אחרי חידושים טכנולוגיים שמאפשרים לנו להישאר במקום - צעירים לנצח. הזמן החולף הוא האויב, אנחנו מנסים להקפיא אותו, או אפילו לגרום לו להסתובב לאחור. תוך כדי כך אנחנו מתמכרים לניתוחים ולמניפולציות גופניות ומוליכים שולל את המנגנון הפנימי שלנו. בסדנה בונים יצורים שזזים, יצורים שהם הכלאה בין דימויים אנושיים, גוף ואופנה, למנגנונים מכניים המייצרים תנועה.

שקיות אריזה

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>
מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>